Budownictwo i architektura : Sci-Park Maribor / SADAR + VUGA

Zaprojektowany przez SADAR + VUGA, park naukowy Sci-Park Maribor został założony przez Uniwersytet w Mariborze i ma zajmować część zdegradowanej byłej strefy przemysłowej Tezno na południowym skraju miasta.
Sześć pojedynczych budynków o łącznej łącznej powierzchni 30 000 m2 zostanie wybudowanych na terenie o powierzchni 80 000 m2 w kilku etapach.
Te budynki wraz ze wspólnym garażem tworzą wyspy ogrodowe .
które dostosowują się do nieregularnych kształtów granicy witryny; sposób, w jaki te wyspy są rozmieszczone na stronie, tworzy różne otoczenie otwartych obszarów miejskich.
Więcej zdjęć i opis architekta po przerwie.
Trzy większe zewnętrzne otoczenia są tworzone przez położenie, orientację i wysokość każdej konkretnej wyspy: wschodniego placu miejskiego, południowego zielonego kwadratu i głównego placu obok pierwszego budynku parku naukowego.
W ten sposób utrzymany krajobraz może być dogodnym miejscem spotkań pracowników, użytkowników i gości Parku Naukowego.
Pierwszy budynek Sci-Park w Mariborze z podziemnym garażem i łączną powierzchnią 7,270 m2 znajduje się pośrodku północnej części terenu.
Objętość budynku wynika z planowanego przyszłego wyrównania drogi Ledina, a jednocześnie skierowana jest na południe z jego wschodnią częścią, tak aby zaznaczyć główny punkt wejścia na obszar Sci-Park.
Wejście do tego obszaru i znaczenie pierwszego budynku podkreśla także artykulacja bryły budynku, która wznosi się od zachodniej do wschodniej.
Wielkość budynku i garaż są połączone w zwartą całość poprzez pół-publiczne programy (audytorium, restauracja, przestrzeń wystawowa).
Razem tworzą wyspę ogrodową.
Budynek i wyspa przeplatają się w piwnicy, na parterze, na antresoli i na pierwszym piętrze, a poziomy od 2 do 5 są przeznaczone dla biur ogólnych.
Sadzony stok położony na dachu garażu podziemnego pełni funkcję ogrodu południowego, określając południowe wejście do budynku jako wejście do ogrodu i łącząc je z otoczeniem.
[przypisy: komfort panele podłogowe, malowanie okien drewnianych, skrzynia do gaszenia wapna ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: komfort panele podłogowe malowanie okien drewnianych skrzynia do gaszenia wapna