Architektura 21szego wieku : Budynek biurowy 810 / H Arquitectes

Zaprojektowany przez H Arquitectes z Catalunya (sprawdź wszystkie swoje projekty na Blogu tutaj) ten biurowiec i budynek komercyjny znajduje się w Reus (Tarragona) w miejskim Tecnoparc.
Kontekst miejski nie okazał zainteresowania, ponieważ budynek będzie widoczny z głównej drogi dojazdowej do miasta, a zatem z przyczyn handlowych powinien być ikoną dla osób, które przejeżdżają obok.
Więcej zdjęć i pełny opis architekta po przerwie.
Klient wymaga wydajnego zużycia energii w tym samym czasie, co atrakcyjna i wyjątkowa architektura.
Urbanistyka ustalała maksymalne specyfikacje wolumetryczne, a także pewną liczbę miejsc parkingowych, co oznaczałoby konieczność zbudowania dwukondygnacyjnego parkingu podziemnego.
Wymagało to wielu metrów sześciennych ścian oporowych z betonu zbrojonego i ogromnego procesu wykopu.
Wręcz przeciwnie, oryginalna topografia znajduje się około trzech metrów poniżej otaczających ulic.
Propozycja zachowuje pierwotną elewację gruntu i rozwiązuje parking na jednej kondygnacji, wykorzystując całą powierzchnię działki.
ta decyzja pozwoliła nam zaoszczędzić około 25% energii – w taki sposób, że budynek jest w końcu otoczony przez zadaszone patio wykonane z metalowej ramy (drzewa przechodzą przez nią z poziomu parkingu), które funkcjonuje jako łatwy dostęp i pozwolą nam spojrzeć na strefę parkowania, kiedy mijamy.
Fasady budynków będą również pokryte tą metalową ramą, tworząc wspaniałą półprzezroczystą bryłę.
Ze względu na to, że jest to budynek biurowy, skórka ta została zaprojektowana tak, aby nie dopuścić do promieniowania słonecznego przez całe lato i nadać pierwszorzędne znaczenie naturalnemu oświetleniu pośredniemu.
Ta strategia oświetleniowa ma sens dzięki czterem wewnętrznym patio, które funkcjonują jako świetne połączone atrium w sposób zrównoważony ogrzewany, co zapewnia naturalne oświetlenie każdej wspólnej przestrzeni (przedpokoju, baru, dostępu, itp.), A zwłaszcza każdej przestrzeni roboczej.
W odniesieniu do konstrukcji budynek jest pomyślany jako system ścian nośnych z warstwowego drewna, który dzięki modułowym formatom płyt pozwala zoptymalizować grubość ścian i sufitów.
Trzy górne piętra funkcjonują jako świetna belka konstrukcyjna, która uwalnia cały parter, który ze względu na działalność komercyjną potrzebuje wolnej przestrzeni.
Wręcz przeciwnie, podłogi biurowe są zorganizowane w zmienny system przejścia ściennego, który pozwala na elastyczne wykorzystanie przez matrycę identycznych i połączonych przestrzeni.
Każda ściana jest strukturalna, więc każda główna przestrzeń robocza jest już wyraźnie zdefiniowana.
Wyposażenie i ekrany pozwolą firmom spersonalizować własne przestrzenie wewnętrzne, które ze względu na swoje proporcje mogą być umeblowane i podzielone na wiele różnych sposobów.
Praca z drewna konstrukcyjnego zamiast betonu, co jest bardziej typowe, pozwala nam zaoszczędzić kolejne 25% emisji CO2 podczas budowy.
Poza tym, drewno konstrukcyjne będzie utrzymywane jako powłoka wewnętrzna, dlatego zapobiegamy umieszczaniu odpowiednich wykończeń wewnętrznych i ich energie.
Jeśli chodzi o system instalacji, podłogi biurowe zostaną rozwiązane przez podłogę techniczną, aby nadać priorytet elastyczności użytkownika.
Budynek zaprojektowano tak, aby był całkowicie zbudowany w technologii suchej, całkowicie odwracalny iw przyszłości będzie mógł zostać zdemontowany i poddany recyklingowi.
Będzie on zbudowany głównie z materiałów ostrożnych pod względem ochrony środowiska (niskoenergetyczna energia i źródła odnawialne), co oznacza redukcję o prawie 60% emisji CO2 w całym cyklu życia materiałów budowlanych.
W odniesieniu do HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), naszym głównym celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię w celu optymalizacji systemów produkcji energii w każdy efektywny sposób.
Obecnie wymagania, koszty i zużycie są obliczane w ramach hipotezy geotermalnego systemu wychwytywania, dyfuzji ogrzewania podłogowego plus wentylacyjnego systemu free-cooling i systemów pomp ciepła, aby pokryć bardzo specyficzne maksymalne zapotrzebowanie na ogrzewanie.
[więcej w: gaszenie wapna palonego, rozmiary rur, olx nowy targ ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: gaszenie wapna palonego olx nowy targ rozmiary rur